Астрономија

Доколку би го снемало сонцето ова е единственото место каде што човекот би преживеал

Дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи со Земјата доколку Сонцето згасне? Сонцето е околу 333.000 пати поголемо од масата на Земјата и...

“Нешто не е во ред со Сонцето” (видео)

Сите пеги кои се наѓаат на страната на Сонцето која е свртена кон Земјата исчезнаа, кажуваат научниците од Институтот за физика "Лебедев" во Москва,...

Слетувањето на месечината сепак било вистинито (Видео)

Многу луѓе ширум светот се сомневаат на првото слетување на човек на месечината кое што се случило во 1969 година. Досега се шпекулираше дека...

Кинеската вселенска станица неконтролирано паѓа кон Земјата

Вселенската станица "Tiangong-1" која што е тешка 8,5 тони забрзано и неконтролирано почнува да паѓа кон планетата земја. Според кинеската вселенска агенција падот би...

Астероид и се заканува на земјата?!

Астероидот 2012 ТЦ4 кој што е со димензии околу 20-30 метри во пречник и тежок околу 7000 тони во четврток сабајле ќе помине многу...

Дали има причина за грижи: Пронајдена е црна дупка во центарот на Млечниот пат

Сосема неочекувано, јапонските астрономи пронашле црна дупка во срцето на Млечниот пат. Со проценета маса од околу 100.000 пати поголема од нашето сонце, научниците...
марс

На Марс пронајдени урнатини на антички град ? (Видео)

На Црвената планета беа забележани антички градби: куќи, камени огради, па дури и статуи. Барем во тоа се убедени истражувачите на НЛО кои ги...

12 очигледни докази дека слетувањето на Месечината е потполно лажно и снимено во студио

Слетувањето на Месечината во 1969 година било најголемото достигнување на човештвото. Кога зачекорил на површината на Месечината, американскиот астронаут Нил Армстронг ја изговорил познатата...

Нов дом за човештвото? Има доволно енергија за 300 милиони луѓе

Месечината на Сатурн, Титан има доволно енергија за колонија во која можат да живеат 300 милиони луѓе. Оваа Месечина која е слична на Земјата, долго...

Кометите ги донеле клучните состојки за живот?!

Веќе подолго време се претпоставува дека животот на Земјата настанал благодарение на кометите кои ги донеле клучните состојки за нашето постоење на оваа планета....

Најново

Дневен хороскоп за 15 Јули (недела)

ОВЕН ЉУБОВ: Непотребно инсистирате на лично докажување пред саканата личност. За промена, покажете повеќе суптилност и нежност во блиските средби. РАБОТА: Доколку постојат отежнати околности во...
Неделен Хороскоп

Неделен хороскоп 25.06 – 01.07.2018

ОВЕН ЉУБОВ: Венера во вашето поле на сериозни емоционални и брачни партнерства оваа недела е во некои навистина убави и стабилни аспекти, па сега е...
Close