Астрономија

НАСА објави спектакуларни снимки од Јупитер (Видео)

Јуно леталото на НАСА неодамна снимило фасцинантни фотографии од Јупитер. Фотографиите се обработуваат во посебни програми во кои што освен што се избиструваат им се...

За првпат забележан сигнал: Астрономите на чекор од историско откритие

Астрономите за првпат успеале да забележат сигнал од првите ѕвезди во универзумот, а можеби и успеале да дојдат и до потврда за постоење на...

Кометите ги донеле клучните состојки за живот?!

Веќе подолго време се претпоставува дека животот на Земјата настанал благодарение на кометите кои ги донеле клучните состојки за нашето постоење на оваа планета....

Слетувањето на месечината сепак било вистинито (Видео)

Многу луѓе ширум светот се сомневаат на првото слетување на човек на месечината кое што се случило во 1969 година. Досега се шпекулираше дека...

“Нешто не е во ред со Сонцето” (видео)

Сите пеги кои се наѓаат на страната на Сонцето која е свртена кон Земјата исчезнаа, кажуваат научниците од Институтот за физика "Лебедев" во Москва,...

Кинеската вселенска станица неконтролирано паѓа кон Земјата

Вселенската станица "Tiangong-1" која што е тешка 8,5 тони забрзано и неконтролирано почнува да паѓа кон планетата земја. Според кинеската вселенска агенција падот би...

Астероид и се заканува на земјата?!

Астероидот 2012 ТЦ4 кој што е со димензии околу 20-30 метри во пречник и тежок околу 7000 тони во четврток сабајле ќе помине многу...

Како гори оган во вселената? (Видео)

Астронаутите од Меѓународната вселенска станица (ISS) успеале да го изгасат пожарот од експериментот, чија цел била да ги проучат карактеристиките на оганот и пламенот...

12 очигледни докази дека слетувањето на Месечината е потполно лажно и снимено во студио

Слетувањето на Месечината во 1969 година било најголемото достигнување на човештвото. Кога зачекорил на површината на Месечината, американскиот астронаут Нил Армстронг ја изговорил познатата...

Нов дом за човештвото? Има доволно енергија за 300 милиони луѓе

Месечината на Сатурн, Титан има доволно енергија за колонија во која можат да живеат 300 милиони луѓе. Оваа Месечина која е слична на Земјата, долго...

Најново

Дневен хороскоп за 12 Мај (Сабота)

ОВЕН Ниту односот со деловните соработници ниту односот со шефовите денес ќе биде лесен. По извесно е дека ќе се обидете да се вклопите, но...
Неделен Хороскоп

Неделен хороскоп 07.05 – 13.05.2018

ОВЕН ЉУБОВ: Наредните денови добро ќе се забавувате и ќе бидете без притисок од тоа дека нешто морате да направите. Ќе уживате со партнерот. Спонтаноста...
Close