Астрономија

За првпат забележан сигнал: Астрономите на чекор од историско откритие

Астрономите за првпат успеале да забележат сигнал од првите ѕвезди во универзумот, а можеби и успеале да дојдат и до потврда за постоење на...

Кинеската вселенска станица неконтролирано паѓа кон Земјата

Вселенската станица "Tiangong-1" која што е тешка 8,5 тони забрзано и неконтролирано почнува да паѓа кон планетата земја. Според кинеската вселенска агенција падот би...

Астероид и се заканува на земјата?!

Астероидот 2012 ТЦ4 кој што е со димензии околу 20-30 метри во пречник и тежок околу 7000 тони во четврток сабајле ќе помине многу...

Фантастична снимка: Што снимила НАСА на Месечината?

Американската вселенска агенција - НАСА објавила вчудовидувачка тура по Месечината во 4К резолуција, користејќи ги податоците кои ги собрала со својата сонда. Тоа овозможува фасцинантен...

Кометите ги донеле клучните состојки за живот?!

Веќе подолго време се претпоставува дека животот на Земјата настанал благодарение на кометите кои ги донеле клучните состојки за нашето постоење на оваа планета....

12 очигледни докази дека слетувањето на Месечината е потполно лажно и снимено во студио

Слетувањето на Месечината во 1969 година било најголемото достигнување на човештвото. Кога зачекорил на површината на Месечината, американскиот астронаут Нил Армстронг ја изговорил познатата...

Дали има причина за грижи: Пронајдена е црна дупка во центарот на Млечниот пат

Сосема неочекувано, јапонските астрономи пронашле црна дупка во срцето на Млечниот пат. Со проценета маса од околу 100.000 пати поголема од нашето сонце, научниците...

Планета на која најверојатно се крие вонземјански живот

Иако се смета дека Венера е една од планетите на кои не е возможно да има живот, можно е баш на неа да има...

НАСА во последен момент откриле дека вечерва покрај земјата ќе помине астероид

Американската агенција НАСА открила дека астероид вечерва ќе помине покрај земјата на одалеченост од околу 64.000 километри од нашата планета. Астероидот именуван како 2018 CB...

“Нешто не е во ред со Сонцето” (видео)

Сите пеги кои се наѓаат на страната на Сонцето која е свртена кон Земјата исчезнаа, кажуваат научниците од Институтот за физика "Лебедев" во Москва,...

Најново

Дневен хороскоп за 12 Мај (Сабота)

ОВЕН Ниту односот со деловните соработници ниту односот со шефовите денес ќе биде лесен. По извесно е дека ќе се обидете да се вклопите, но...
Неделен Хороскоп

Неделен хороскоп 07.05 – 13.05.2018

ОВЕН ЉУБОВ: Наредните денови добро ќе се забавувате и ќе бидете без притисок од тоа дека нешто морате да направите. Ќе уживате со партнерот. Спонтаноста...
Close