Св. Валентин – Чоколадо со кокосово масло – здрав и волшебен десерт од само 3 состојки

Чоколадо со кокосово масло - здрав и волшебен десерт од само 3 состојки

Еве еден рецепт што можете да го подготвите за некој близок за Денот на вљубените (за себе :-))

Состојки:

  • 2 лажици кокосово масло,
  • 2 лажици какао во прав
  • ½ лажици мед (или засладувачки сируп)
loading...

Подготовка:

Во мал сад, измешајте ги сите три состојки и измешајте добро за да се соединат. Слаткото е по ваш избор.

Истурете ја чоколадната смеса во инка покриена со хартија за печење и измазнете со лажичка. Ставете ја чоколадата во фрижидер 20 минути, потоа извадете ја и исечете ја со нож. Послужете ги десертот директно од фрижидер и уживајте!

Забелешка:

Важно е да кокосовото масло не биде целосно растопено бидејќи кокосовото масло и какаовиот прав ќе бидат одвоени. За мазна текстура, најдобро е да користите цврсто или меко кокосово масло.

Овој рецепт е неверојатно креативен, па чувствувајте се слободни и бидете креативни!

Додадете повеќе или помалку мед (или некој друг засладувач), парчиња кокос, исечени бадеми, ф’стаци, сушено овошје, парчиња суров какао …

Комбинациите се бескрајни.

loading...