Технологија

Тесла ја активираше најголемата литиум-јонска батерија во светот

Во Јужна Австралија компанијата Тесла денеска ја пушти во употреба најголемата литиумјонска батерија во светот. Литиумјонската батерија има капацитет од 129 мегавати, а ќе биде...

Самовозечко возило на Uber усмрти пешак!

Во Тампа, Аризона, се случил сообраќаен инцидент со смртни последици откако автономно возило на Uber, удрило во жена. Колку што е познато, ова е...

Ова се најдобрите телефони кои ги очекуваме во првата половина од годината

На интернет кружат многу гласини за новите модели на паметни телефони кои можеме да ги очекуваме во првата половина од годината, а тоа се...

Погледнете го списокот на #хаштагови кои ги забрани Инстаграм

Хаштаговите можат да бидат добро "оружје", но и многу лесно злоупотребено. Инстагра секоја година, всушност, секој ден, одлучува кои хаштагови ќе бидат забранети за употреба. Некои...

Иднината на транспортот: Претплата на такси возења како на Netflix

Најголемиот конкурент на Uber, Lyft, на корисниците кои често ги користат нивните услуги им нуди нова можност – претплата со која за 200 долари...

Дали доаѓа крајот на Биткоин-от?!

Криптовалутата Биткоин бележи огромен пад во последниве 2 недели, ако наведеме дека на крајот од Декември месец минатата година 1 Биткоин имаше вредност од...
телефонот

Упатство за превенција ако ви падне мобилниот телефонот во вода

На секого може да му се случи. На некои им се случило доволно пати што немаат ни потреба да го читаат ова. Но за...

Нов рекорд во решавање на Рубиковата коцка – поставен од робот (Видео)

Робот успеа да ја реши Рубиковата коцка за само 0.38 секунди и со тоа да постави нов апсолутен рекорд Бек Кац и Џаред Ди Карло...
Русија

Русија има нешто потполно ново во својата “туристичка понуда”

Оние кои ги интересира како изгелда "прошетка" во вселената, наското ќе можат тоа искуство самите да го доживеат, секако за соодветна цена, се разбира. Русија...

Google инвестира 300 милиони долари во борба против лажните вести

Google сака да го поддржи квалитетното новинарство, да се бори против лажните вести, да користи технологија за развој на алатки, со цел да ја...

Најново

Дневен хороскоп за 12 Мај (Сабота)

ОВЕН Ниту односот со деловните соработници ниту односот со шефовите денес ќе биде лесен. По извесно е дека ќе се обидете да се вклопите, но...
Неделен Хороскоп

Неделен хороскоп 07.05 – 13.05.2018

ОВЕН ЉУБОВ: Наредните денови добро ќе се забавувате и ќе бидете без притисок од тоа дека нешто морате да направите. Ќе уживате со партнерот. Спонтаноста...
Close